Site Loader

Szacuje się, iż co drugi dorosły Polak nosi okulary. Nie są one zwykłym dodatkiem do ubrania, pełnią bowiem bardzo ważną funkcję korekcyjną lub przeciwsłoneczną. Nie są też tanim gadżetem, oprawki i szkła korekcyjne kosztują od kilkuset do aż kilku tysięcy złotych. Wszystko to sprawia, iż do kupna odpowiednich okularów należy się bardzo dobrze przygotować. Jakie kryteria powinny spełniać dobre oprawki i jak wybrać takie, które okażą się mocne, trwałe, a jednocześnie będą zdobić naszą twarz? Istnieje kilka najważniejszych kryteriów.

Materiał, z jakiego są wykonane oprawki

Okulary nosi się przez większość dnia. Oprawki muszą być więc solidne i trwałe, a także, przede wszystkim, wygodne. U optyka warto sprawdzić, czy nie odkształcają się w dłoni – jeśli tak, lepiej wybrać inne. Mogą być wykonane z kilku najpopularniejszych materiałów: metalu, plastiku, bądź drewna. Koniecznie trzeba je przymierzyć i sprawdzić, czy noski są wygodne, czy nie bolą nas uszy, jak zachowują się zauszniki (czy nie są zbyt delikatne). Kupując oprawki okularów, trzeba mieć na względzie, iż nie wymienia się ich co kilka tygodni lub miesięcy. Jest to inwestycja na dłuższy czas. Warto więc zainwestować w firmę, która jest znana i polecana na rynku, jak choćby oprawki Max Mara.

Kształt okularów

Okulary powinny dodawać nam urody, a nie zabierać. Muszą być dopasowane odpowiednio do kształtu twarzy.

Szacuje się, iż co drugi dorosły Polak nosi okulary

Twarz kwadratowa

Charakteryzuje się szerokim czołem, mocno zarysowaną szczęką i wyrazistymi policzkami. Wybrane oprawki powinny być jej przeciwieństwem. Najlepiej wybrać takie, które są lekko zaokrąglone, o owalnym kształcie. Dobre też będą tzw. „kocie oczy”.

Twarz okrągła

Szczeka i czoło są delikatnie zarysowane, okrągła twarz ma jednakową szerokość i wysokość, co sprawia jej nieco dziecięcy wygląd. By wydłużyć optycznie okrągłą twarz, warto postawić na oprawki, które trochę wychodzą poza jej obrys. Dobrze będą też wyglądać okulary prostokątne, podłużne

Twarz owalna

Szczęściarze posiadający twarz owalną mają idealne proporcje. Mogą sobie pozwolić na oprawki o różnych kształtach. Nie mogą być jedynie szersze niż zarys twarzy, by nie zakłócić tych proporcji i nie stworzyć efektu ciężkości.

Twarz prostokątna

Wybierając odpowiednie dla siebie oprawki, musimy dobrać je także do naszego stylu, temperamentu i charakteru

Podłużna, z wysokim czołem i kanciastą szczęką. Najlepsze będą oprawki prostokątne, bądź owalne.

Twarz trójkątna

Ma szerokie czoło i wąską szczękę, najkorzystniej będzie wyglądać w oprawkach o kształcie kocich oczy, bądź takich, które nie mają dolnej krawędzi. W ten sposób złagodzimy nieco rysy twarzy oraz zaakcentujemy okolice oczu.

Wybierając odpowiednie dla siebie oprawki, musimy dobrać je także do naszego stylu, temperamentu i charakteru. Muszą sobie mieć „to coś”. Wtedy na pewno staną się naszą wizytówką i dodatkiem, który doda nam wdzięku.

 

Patryk